Uz saturu ↓

Jautājumi un atbildes

Mācību programma

1. Ar ko UWC atšķiras no citām starptautiskām mācību programmām (piemēram, gadu ilgas mācību apmaiņas ārzemēs)?

UWC ir dzīvesveids. Piedzīvot UWC ir kas vairāk nekā vienkārši dzīvot, teiksim, Tanzānijā vai Norvēģijā. Starptautiskā UWC pieredze nozīmē 24 stundas diennaktī dzīvot kopā ar jauniešiem no gandrīz 100 valstīm. Divu gadu laikā iegūsi ne tikai draugus uz mūžu, bet arī piedzīvosi kultūru dažādības pašu esenci - ar visiem tās plusiem un mīnusiem. UWC absolventi ir tie, kas pēc mācībām UWC visbiežāk kļūst par kustības lielākajiem atbalstītājiem, palīdzot ar jauno skolēnu atlasi un finansējuma piesaisti stipendijām.

2. Vai es varu mācīties UWC tikai vienu gadu?

Nē, visi UWC skolēni apgūst 2 gadu mācību programmu. Mācības UWC tikai vienu gadu nav iespējamas.

3. Cik ilgs ir mācību gads UWC?

Mācību gada struktūra lielākajā daļā UWC koledžu ir ļoti līdzīga mācību struktūrai Latvijā. Mācības sākas augusta vidū vai septembra sākumā un beidzas maija beigās vai jūnijā. Gads ietver 3-4 nedēļas garu ziemas brīvlaiku. Rudenī un pavasarī ir projektu nedēļas un citi laika periodi, kad skolēni nemācās, bet aktīvi nodarbojas ar praktisko darbu un/vai ceļošanu.

4. Vai man būs iespēja atgriezties mājās brīvlaikos?

Jā, lielāka daļa UWC skolēnu ziemas un vasaras brīvlaikus pavada mājās. Ja skolēnam ziemas brīvlaikā mājās atgriezties iespējas nav, koledža palīdz organizēt viņa uzturēšanos viesģimenē.

5. Kur es dzīvošu?

Visas UWC skolas ir pansionāta tipa skolas, kas nozīmē, ka skolēni gan mācās, gan dzīvo skolas teritorijā. Skolās kopmītņu izkārtojums atšķiras. Sīkāku informāciju par kopmītnēm katrā skolā vai koledžā Tu vari atrast UWC skolu un koledžu individuālajos aprakstos.   

6. Uz kurām koledžām tiek piedāvātas ceļazīmes? Kāpēc tās netiek piedāvātas uz visām koledžām? 

Katru gadu mācīties UWC koledžās dodas 2-4 pārstāvji no Latvijas. Viņu skaits un koledžu izvēle ir atkarīga no koledžu piedāvājumiem, mūsu budžeta un prioritātēm. 

7. Es gribu pieteikties mācībām konkrētā koledžā (piem., UWC Atlantic). Vai tas ir iespējams?

Nē. Pieteikumā Tu vari norādīt, ka dod priekšroku konkrētai koledžai, bet gala lēmumu par atlases uzvarētāju nominācijām un koledžu izvēli pieņem atlases komiteja.

Visas koledžas vieno kopēja misija un vērtības. Katra no tām Tev sniegs īpašu izglītības un dzīves pieredzi multikulturālā vidē un noteikti ieņems īpašu vietu Tavā dzīvē.

8. Vai IB (Starptautiskā bakalaurāta) diploms tiek atzīts Latvijas augstskolās? 

IB diploms ir atzīts lielākajā daļā pasaules valstu, tajā skaitā prestižākajās pasaules universitātēs. Tomēr, ja jau plāno turpināt mācības konkrētā valstī vai konkrētā augstskolā, Tev, pirms pieteikties mācībām vai piekrist doties uz UWC, jāpārliecinās, ka IB diploms Tevis izvēlētajā izglītības iestādē tiks pieņemts. Sīkāku informāciju var atrast Starptautiskā bakalaurāta organizācijas mājaslapā un attiecīgo augstskolu mājaslapās.

9. Ja tieku uzņemts koledžā, kāda ir vīzas saņemšanas procedūra?

Mācībām daudzās no UWC skolām un koledžām Latvijas pilsoņiem vīza nav nepieciešama. Ja vīza tomēr Tev būs nepieciešama, koledžas administrācija ar Tevi sazināsies un sniegs atbalstu vīzas saņemšanas procesā. Atbildība par dokumentu iesniegšanu vīzai un visu nepieciešamu dokumentu sagādāšanu ir kandidāta ģimenes ziņā. UWC Latvija tiešā veidā vīzas saņemšanas procesu neietekmē.

Mācību maksa un stipendijas 

1. Cik liela ir UWC mācību maksa?

Maksa par mācībām UWC katrā skolā vai koledžā atšķiras un var būt EUR 15,000 - EUR 45,000 par vienu mācību gadu. Visi UWC skolēni piedalās atlases procedūrā -  neatkarīgi no viņu spējas apmaksāt mācību izmaksas. Skolēniem, kam tiek piedāvātas vietas UWC, atkarībā no vajadzībām, tiek piedāvātas arī stipendijas.

2. Vai piedāvājat mācību stipendijas?

Jā. Mācību vietas UWC skolās un koledžās tiek piedāvātas atkarībā no kandidāta nopelniem un potenciāla un nav atkarīgas no ģimenes finansiālā stāvokļa. Lielākā daļa Latvijas absolventu savulaik ir saņēmuši pilnas mācību stipendijas. Nebaidies pieteikties tikai finansiālu iemeslu dēļ!

Konkursa uzvarētāju vecākiem, ja tie vēlas pieteikties mācību stipendijas saņemšanai, būs jāaizpilda finanšu iespēju izvērtēšanas veidlapa un jāpievieno ģimenes ienākumus apliecinoši dokumenti. Balstoties uz šīs informācijas, UWC finanšu komiteja pieņems lēmumu par stipendijas izmēru. Stipendija var segt līdz pat 100% mācību un uzturēšanas maksas abu gadu garumā. 

3. Ko ietver un sedz stipendijas?

Stipendijas sedz mācību, uzturēšanās un ēdināšanas izmaksas (vai daļu no tām) 2 mācību gadu garumā. Stipendija nesedz transporta, vīzas un medicīniskās apdrošināšanas izmaksas, kā arī kabatas naudu ikdienas tēriņiem - šos izdevumus parasti sedz ģimene. 

Retos gadījumos, ja ģimenei tas tiešām ir nepieciešams, koledža vai nacionālā komiteja var segt transporta izdevumus un/vai kabatas naudu. 

Stipendiju fonda izmērs ir ierobežots un stipendijas saņem kandidāti, kam tās ir nepieciešamas. Mēs sagaidām, ka savu iespēju robežās katra ģimene piedalīsies mācību maksas pilnīgā vai daļējā segšanā. 

4. Kā tiek finansētas UWC stipendijas?

Stipendiju izmaksas sedz koledža vai nacionālā komiteja. Abas nepieciešamos līdzekļus piesaista caur ziedojumiem. UWC ziedotāju starpā ir filantropi, valstu valdības, privāti uzņēmumi, kā arī UWC absolventi, kuri vēlas atbalstīt nākamās UWC skolēnu paaudzes.

5. Vai piedāvājat stipendijas īsajiem (vasaras) kursiem?

Jā, bet stipendiju fonds vasaras kursiem katru gadu mainās un var būt ļoti ierobežots. Tu vienmēr vari sazināties ar īso kursu organizatoriem un uzzināt par brīvajām vietām un pieejamām stipendijām.

Formālie uzņemšanas kritēriji

1. Esmu Latvijas pilsonis/-e, bet dzīvoju citā valstī, kuras pilsonības man nav. Pie kuras valsts nacionālās komitejas man vērsties? 

Vispirms Tev ir jāsazinās ar atlases komiteju valstī, kur Tu dzīvo, uz jāuzzina, vai viņi pieņem pieteikumus no jauniešiem, kas nav šīs valsts pilsoņi. Ja tā, piesakies šīs valsts nacionālajā komitejā. Ja nē, Tu vari pieteikties caur Latvijas nacionālo komiteju. Atceries, ka atlases finālā kārtas laikā Tev būs jābūt Rīgā. Iesakām sazināties ar komiteju laicīgi, lai nenokavētu pieteikšanas laiku (katrā valstī tas atšķiras). 

2. Man ir dubultpilsonība (Latvijas un kādas citas valsts). Pie kuras nacionālās komitejas man vērsties?

Tu vari pieteikties tikai caur vienu nacionālo komiteju, neatkarīgi no tā, cik dažādu pilsonību Tev ir. Vislabāk pieteikties tajā valstī, kur Tu dzīvo, jo atlases laikā būs nepieciešama Tava klātbūtnē.

3. Es neesmu Latvijas pilsonis/-e, bet dzīvoju Latvijā. Kā man pieteikties UWC?

Ja Tev ir Latvijas nepilsoņa pase, Tu vari pieteikties caur Latvijas atlases komiteju.

Ja Tu esi citas valsts pilsonis/-e (piem., Igaunijas), Tu vari pieteiksies caur Latvijas atlases komiteju, ja pastāvīgi dzīvo Latvijā vismaz gadu un mācies Latvijas skolā. Tev arī labā līmenī jāpārzina latviešu valoda un jāatbilst visiem pārējiem atlases kritērijiem. 

4. Esmu bēglis/-e vai persona bez pilsonības un dzīvoju Latvijā. Kā man pieteikties UWC?

Ja Tev nav iespējas pieteikties caur savas valsts komiteju, jo Tev nav pilsonības vai Tu esi bēglis/-e, un Tu dzīvo Latvijā, droši piesakies izmantojot Latvijas atlases komiteju.

5. Esmu Latvijas pilsonis/-e, bet mācos apmaiņas programmā ārzemēs. Vai varu pieteikties UWC Latvijas atlases komitejai?

Jā, vari. Bet, ja Tevi izvēlēsies dalībai fināla atlases posmā, Tev tajā būs jāpiedalās klātienē, Rīgā. Dalība finālā neklātienē nav iespējama. 

6. Kādām ir jābūt sekmēm, lai varētu pieteikties UWC?

Nav noteikta sekmju līmeņa vai vidējās atzīmes un Latvijas atlases uzvarētāji ir ļoti dažādi. Tomēr, Tev ir jāparāda vēlme un spēja pārvarēt grūtības, tai skaitā arī mācībās, un, tāpat kā pārējiem UWC skolēniem un absolventiem, jāuzskata par svarīgām kustības vērtības.

7. Kādām ir jābūt angļu valodas zināšanām, lai varētu pieteikties UWC?

Mēs kandidātu angļu valodas zināšanas atsevišķi nepārbaudām un jaunieši tiek atlasīti neatkarīgi no tām. Daži UWC skolēni koledžās ierodas ar minimālām valodas prasmēm un daudzi no tiem mācību programmu absolvē ļoti veiksmīgi. Latvijas jaunieši svešvalodās kopumā ir diezgan labi sagatavoti, tomēr ir jāsaprot, ka gan mācības, gan sadzīve notiks angliski un, ja Tava angļu valoda ir vāja, Tev būs jāpieliek papildus laiks un pūles lai pielāgotos dzīvei koledžā.

8. Es neesmu drošs/-a, ka atbilstu vecuma kritērijiem. Vai varat man palīdzēt?

Ceram, ka šī tabula neskaidrības atrisinās.

9. Ja šogad man neizdodas uzvarēt atlasē, vai es varu atkārtoti pieteikties nākamajā gadā?

Jā, nākamajā gadā vari atkal pieteikties, tikai neaizmirsti par vecuma ierobežojumiem.

10. Es mācos 9. klasē, bet man jau ir 16 gadi. Vai es varu pieteikties mācībām UWC?

Nē. Mēs Tev ieteiktu pieteikties mācībām koledžās nākamgad.  Šogad Tu vari pieteikties dalībai īsajos (vasaras) kursos, vairāk par kuriem vari uzzināt šeit.

11. Es mācos 12. klasē, bet man vēl nav 18 gadi. Vai es varu pieteikties?

Diemžēl, nē.

12. Es mācos tehnikumā. Vai varu pieteikties mācībām UWC, ja atbilstu vecuma kritērijiem?

Jā, vari. Pieteikšanās brīdi Tev ir jāmācās jebkurā no vidējās izglītības iestādēm - skolā, koledžā, tehnikumā utt, līmenī, kas atbilst 10. vai 11. klasei. 

13. Es mācos pēc starptautiskā bakalurāta (IB Diploma) sistēmas citā skolā (ne UWC). Vai es varu pieteikties mācībām UWC?

Jā, bet ja Tu saņemsi vietu koledžā, mācības Tev būs jāatsāk no jauna (no DP Year 1).

14. Vai es varu pāriet uz UWC no citas IB skolas uz 2. mācību gadu?

Nē. UWC koledžu pieredze ir veidota diviem mācību gadiem, līdz ar to, pāriet no citas IB skolas un mācīties UWC tikai vienu gadu, nav iespējams.